Brainspot Blog

Чому у нас бувають перепади настрою?

Чому у нас бувають перепади настрою?
Перепади настрою - це раптова або інтенсивна зміна вашого емоційного стану. Ви можете швидко перейти від щасливого до сумного або згніваного. Зміни настрою можуть варіюватися від звичайних коливань до досить значних змін настрою, що іноді може означати, що існує основна якась, яка спричиняє такі симптоми.

На ваш настрій можуть впливати кілька факторів: темперамент, гормони, стрес, ліки та рівень цукру в крові. Проте існують і захворювання, такі як біполярний розлад, пограничний розлад особистості, пухлини мозку, розсіяний склероз і гіпотиреоз, що також можуть впливати на ваш настрій.

На щастя, знання причин перепадів настрою може допомогти вам вирішити проблему, стабілізувати свій настрій і покращити емоційне самопочуття.

🔹На що схожі перепади настрою?

Більшість людей мають динамічний настрій, тобто вони можуть відчувати цілу низку емоцій і почуттів протягом дня залежно від того, що вони роблять і що відбувається навколо них.

Залежно від причини перепадів настрою, люди відчувають широкий спектр симптомів - і не всі відчувають їх однаково. Наприклад, люди з афективними розладами можуть відчувати різкі зміни настрою, які впливають на їхнє повсякденне життя. Однак у тих, хто переживає короткочасну стресову ситуацію, настрій може швидко змінитися, але симптоми будуть не такими помітними.

Якщо ви відчуваєте більш інтенсивні перепади настрою, ось як це може виглядати:
  • проблеми з концентрацією уваги
  • швидктй плин думок
  • швидка зміна рівня енергії (або занадто багато енергії, або занадто мало)
  • зниження якості життя
  • почуття сорому, нікчемності або провини
  • проблеми зі сном
  • зміна харчових звичок
  • втрата інтересу до діяльності
  • бажання робити багато справ одночасно

🔹Поширені причини перепадів настрою

Перепади настрою можуть відбуватися з різних причин. Деякі з найпоширеніших причин коливань настрою включають звички способу життя, стрес, прийом ліків та певні захворювання.

Біполярний розлад

Біполярний розлад - це психічний розлад, який викликає такі симптоми, як різкі зміни настрою, рівня енергії та здатності виконувати повсякденні завдання. Це одна з найпоширеніших причин різких перепадів настрою, особливо тому, що цей стан викликає інтенсивні емоційні переживання.

Приблизно у 4,4% дорослих розвивається біполярний розлад, який включає кілька підтипів: біполярний розлад I, біполярний розлад II та циклотимічний розлад. Ваш точний підтип залежить від тяжкості перепадів настрою і того, як цей стан впливає на якість вашого життя.

Межовий розлад особистості

Люди з межовим розладом особистості часто відчувають сильні перепади настрою, а також сильні коливання інтересів і почуттів до інших людей. Наприклад, одного дня така людина може почуватися дуже близькою з іншою людиною, а наступного - відчувати до неї сильну неприязнь або гнів. Це часто призводить до нестабільних стосунків, емоційного болю та швидких змін настрою.

Депресивні розлади

Депресія часто викликає пригнічення настрою, але її все одно вважають афективним розладом - особливо тому, що люди з депресією відчувають ще й інші зміни в настрої або поведінці. Депресія не лише впливає на те, як ви думаєте, відчуваєте і дієте, але й може викликати у вас роздратованість, неспокій та імпульсивність.

Інші психічні розлади

Багато інших психічних розладів також можуть призводити до перепадів настрою, наприклад, шизофренія, посттравматичний стресовий розлад і розлад дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ).

РДУГ можна сплутати з біполярним розладом, оскільки люди з ним мають підвищену психомоторну активність, швидке мовлення і знижену потребу в сні.

Звички способу життя

Звички можуть сильно впливати на ваше самопочуття протягом дня. Наприклад, недосипання, вживання надмірної кількості кофеїну або наркотичних речовин може спричинити зміни у вашому настрої з часом.

Дослідження показують, що люди, які недосипають, швидко стають злими або дратівливими, тоді як розлади, пов'язані з вживанням психоактивних речовин, можуть викликати надзвичайне щастя, за яким слідує сильний смуток.

Ліки

Деякі ліки, такі як стероїди та альфа-інтерферон (ін'єкція, що використовується для лікування деяких видів раку), можуть викликати маніакальні або депресивні симптоми. Маніакальні симптоми можуть виглядати як надмірне збудження або висока енергійність, тоді як депресивні симптоми можуть спричинити зниження самооцінки та поганий настрій. Деякі дані також показують, що ізотретиноїн, поширений препарат від акне, також пов'язаний з депресією.

Якщо ви вважаєте, що ліки впливають на ваш настрій, поговоріть зі своїм лікарем про ваші симптоми та відчуття. Можливо, він зможе відкоригувати дозування або замінити ліки.