Brainspot Blog

Топ-4 причини погіршення психічного здоров'я


Поінформованість про психічне здоров'я може бути однією з найактуальніших проблем, з якими ми зараз стикаємося в галузі охорони здоров'я в цілому, саме тому важливо говорити про наше ментальне, про проблеми й тривоги, про причини, які призводять до виникнення тих чи інших ментальних проблем. У цій статті ми поговоримо про те, які ж фактори найбільше можуть впливати на наше ментальне здоровʼя в сучасному світі.

🔹Використання соціальних мереж

За оцінками, 72% жителів розвинених країн користуються соціальними мережами. Хоча платформи соціальних мереж дозволили багатьом людям залишатися на зв'язку з родиною та друзями, дослідження показали деякі негативні сторони соціальних мереж - особливо щодо психічного здоров'я.

Нездорова поведінка, пов'язана з використанням соціальних мереж, включає:
  • Надмірне порівняння себе з іншими
  • Кібербулінг
  • Страх щось пропустити

Багато досліджень пов'язують використання соціальних мереж з погіршенням психічного здоров'я, особливо серед молодих людей. Систематичний огляд показав, що надмірне використання соціальних мереж пов'язане з тривогою, депресією, негативним сприйняттям власного тіла та психологічним дистрессом.

Дослідження показали, що зменшення використання соціальних мереж може мати протилежний ефект. Зокрема в одній з робіт було показано що студенти коледжів, які обмежили використання соціальних мереж протягом трьох тижнів, продемонстрували значно менший рівень самотності та депресії порівняно з тими, хто користувався ними необмежену кількість разів.

Деякі форми використання соціальних мереж, зокрема Facebook, Snapchat і YouTube, були пов'язані з більш високим рівнем депресивних симптомів, про які повідомляли самі люди, згідно з дослідженням, в якому було опитано понад 5 000 осіб.

🔹 COVID-19 та російсько-українська війна

Пандемія очевидно призвела до зростання кількості людей, які мають проблеми з ментальним здоров'ям.

Неможливість працювати, відсутність підтримки з боку близьких та менша соціальна активність були пов'язані з соціальною ізоляцією. Інші стресові фактори під час пандемії включали:
  • Смерть близької людини
  • Страх інфікування
  • Фінансові проблеми

Незапланована міграція, втрата домівок, грошей, стабільної роботи, а надто – близьких людей: російська агресія проти України відобразилася на всіх без виключення українцях. Постійні повітряні тривоги та втрата відчуття контролю над власним життям приносять стрес та тривожність. Війна неабияк здатна похитнути кожне суспільство, саме тому в цей час важливо єднатися, допомагати один одному, підтримувати своїх близьких та людей, які цього потребують. А ще важливіше не боятися звернутися по допомогу.

🔹Ізоляція та самотність

Пандемія посилила ізоляцію, яка, за даними одного дослідження, вже зростала серед населення в цілому. Ця ізоляція була зумовлена такими суспільними тенденціями, як зменшення участі в житті громади та зменшення кількості людей, які одружуються і народжують дітей.

Люди похилого віку мають підвищений ризик самотності, оскільки вони частіше стикаються з такими проблемами, як:
  • Боротьба з хронічними захворюваннями
  • Проживання на самоті
  • Втрата близьких людей

Крім того, соціальна ізоляція серед літніх людей пов'язана з вищим рівнем депресії, тривоги та самогубств.

Хоча багато досліджень та інформації присвячено літнім людям і самотності, молоді люди також можуть боротися з самотністю. В одному з досліджень зазначалося, що молоді люди у віці від 16 до 24 років є найсамотнішою групою в західних країнах - навіть самотнішою, ніж люди старшого віку. Так було і до пандемії, зазначають дослідники, які також пов'язують поширеність самотності в цій групі частково з використанням соціальних мереж.

🔹Відсутність доступу до допомоги

На додаток до зростання потреби в психіатричній допомозі зі збільшенням кількості психічних розладів, отримання такої допомоги може бути складнішим. Більше половини людей з психічними розладами не отримують лікування.

Якщо вам потрібна допомога з психічним здоров'ям, зверніться до медичного працівника - вашого сімейного лікаря чи педіатра, це гарне місце для початку. Він може надати вам інформацію про ресурси у вашому районі та, за необхідності, направити до фахівця з психічного здоров'я. Крім того, існують практики самодопомоги, які можуть бути корисними для вашого ментального здоров'я.

Ми готові стати вашою підтримкою навіть у найскладніші часи - телефонуйте за номером +38 098 238 77 78

📍м. Львів, вул. Замарстинівська 127