Якщо інсульт вразив праву сторону мозку, це може вплинути на рухові функції та чутливість в лівій половині тіла. Якщо інсульт пошкодив тканину мозку лівої півкулі, це може вплинути на рухові функції та чутливість правої половини тіла, а також спричинити розлади мови.
Реабілітація може розпочатися ще до того, як людина покидає лікарню.Відновлення після інсульту у кожної людини відбувається по-різному. Залежно від стану, до складу лікувально-реабілітаційної команди можуть входити такі спеціалісти:
- Лікар-невролог
- лікар-реабілітолог (фізіотерапевт)
- Реабілітаційна медсестра
- Дієтолог
- Ерготерапевт
- Рекреаційний терапевт
- Логопед
- Соціальний працівник або кейс-менеджер
- Психолог або психіатр
Що включає в себе реабілітація після інсульту?Існує багато підходів, як допомогти людям відновитися після інсульту. Але в цілому, реабілітація зосереджена на конкретних цілеспрямованих і повторюваних діях - виконанні одних і тих же вправ знову і знову. План реабілітації буде залежати від того, які функції організму постраждали від інсульту.
Фізичні вправи можуть включати:
- Вправи на розвиток моторики. Вправи можуть допомогти поліпшити м'язову силу і координацію всього тіла. Це можуть бути вправи, що покращують рівновагу, ходьбу і навіть ковтання.
- Тренування мобільності. Люди після перенесеного інсульту часто вчаться користуватися допоміжними засобами для пересування, такими як ходунки, палиці, інвалідний візок або бандаж на гомілковостопний суглоб, щоб допомогти витримати вагу тіла, поки людина заново вчитиметься ходити.
- Терапія діапазону рухів. Певні вправи та методи лікування можуть полегшити м'язову напругу (спастичність) і допомогти відновити діапазон рухів.
Реабілітація також має включати когнітивне та емоційне відновлення:
- Терапія когнітивних розладів. Ерготерапія та логопедія можуть допомогти із втраченими когнітивними здібностями, такими як пам'ять, обробка інформації, соціальні навички, судження та усвідомлення власної безпеки.
- Терапія комунікативних розладів. Логопедична терапія може допомогти відновити втрачені здібності мовлення, розуміння мови, письма.
- Психологічна оцінка та лікування. Емоційна адаптація людей є досить важливою частиною реабілітації.
- Медикаментозне лікування. Лікар може порекомендувати антидепресанти чи інші ліки для покращення стану пацієнта.
Як ми вже зазначали вище, в лікуванні та реабілітації після інсульту необхідний всесторонній підхід, частиною якого є використання й методів нейромодуляції мозку:
транскраніальної електростимуляції (tDCS) та
транкскраніальної імпульсної стимуляції (TPS) . Ці методи допомагають при спастичності кінцівок, що виникає після інсульту (геміпарез), а також при порушеннях ковтання (дисфагії) і порушеннях мови (афазії). Під час світової практики встановлено, що пацієнти, які отримали курс електростимуляції, мали достовірно кращі показники, порівнюючи з тими, хто отримав лише медикаменти та лікувальну фізкультуру.
Відновлення після інсульту може бути тривалим. Це нормально - стикатися з труднощами на цьому шляху. Самовідданість і готовність працювати над покращенням допоможуть отримати максимальну користь!