ВікСтаріння є найбільшим відомим фактором ризику розвитку хвороби Альцгеймера. Хвороба Альцгеймера не є частиною типового старіння. Але з віком шанси на її розвиток зростають.
Сімейний анамнез та генетикаРизик розвитку хвороби Альцгеймера дещо вищий, якщо на неї хворіє родич першого ступеня спорідненості - батько чи мати, рідний брат чи сестра. Як саме гени в сім'ї впливають на ризик, здебільшого незрозуміло, і генетичні фактори, швидше за все, є комплексними.
Найкраще вивченим генетичним фактором є форма гена аполіпопротеїну Е (APOE). Форма гена, APOE e4, підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Приблизно 25-30% населення є носіями APOE e4. Але не у всіх, хто має цю форму гена, розвивається хвороба.
Вчені виявили рідкісні зміни в трьох генах, які практично гарантують людині, що успадкує один з них, розвиток хвороби Альцгеймера. Але ці зміни припадають на менш ніж 1% людей з хворобою Альцгеймера.
Синдром ДаунаУ багатьох людей з синдромом Дауна розвивається хвороба Альцгеймера. Це, ймовірно, пов'язано з наявністю трисомії за 21-ою хромосомою. Дані хромосоми містять ген, який відповідає за вироблення білка, що призводить до утворення бета-амілоїду. Симптоми, як правило, з'являються на 10-20 років раніше у людей з синдромом Дауна, ніж у загальній популяції.
СтатьЗагалом на цю хворобу хворіє більше жінок, оскільки вони, як правило, живуть довше, ніж чоловіки.
Травма головиКілька великих досліджень показали, що люди у віці 50 років і старше, які перенесли черепно-мозкову травму (ЧМТ), мають підвищений ризик розвитку деменції та хвороби Альцгеймера. Ризик ще вищий у людей з більш важкими та множинними ЧМТ. Деякі дослідження виявили, що ризик може бути найбільшим протягом перших шести місяців - двох років після травми.
Забруднення повітряДослідження на тваринах показали, що частинки забрудненого повітря можуть прискорити руйнування нервової системи. А дослідження на людях показали, що вплив забрудненого повітря - особливо вихлопних газів транспорту та спалювання деревини - пов'язаний з підвищеним ризиком розвитку деменції.
Надмірне вживання алкоголюДавно відомо, що вживання великої кількості алкоголю спричиняє зміни в мозку. Кілька великих досліджень та оглядів виявили, що розлади, пов'язані з вживанням алкоголю, пов'язані з підвищеним ризиком деменції - зокрема, ранньої деменції.
Поганий режим снуДослідження показали, що поганий режим сну, наприклад, безсоння, пов'язані з підвищеним ризиком розвитку хвороби Альцгеймера.
Спосіб життя і здоров'я серцяДослідження показали, що ті ж самі фактори ризику, що пов'язані з хворобами серця, також можуть підвищувати ризик розвитку деменції. До них відносяться:
- Відсутність фізичних вправ.
- Ожиріння.
- Куріння
- Високий артеріальний тиск.
- Високий рівень холестерину.
- Погано контрольований діабет 2 типу.
На всі ці фактори можна вплинути. Наприклад, регулярні фізичні вправи та здорова дієта з низьким вмістом жиру, багата на фрукти та овочі, пов'язані з меншим ризиком розвитку хвороби Альцгеймера.
Навчання впродовж життя та соціальна активністьДослідження показали, що спілкування та участь у заходах, які стимулюють розумову діяльність протягом усього життя, можуть знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Низький рівень освіти - нижче середньої школи - є фактором ризику розвитку хвороби Альцгеймера.