Brainspot Blog

Депресія та сон

Що потрібно знати про сон і депресію?

Одним з найпоширеніших емоційних розладів, які вражають українців, є депресія. Цей розлад може проявлятися симптомами, які ви можете не одразу розпізнати як частину депресії - особливо, коли мова йде про проблеми зі сном. Ось що варто знати про зв'язок між сном і депресією.

Депресію може бути важко розпізнати, оскільки фізичні симптоми можуть з'явитися раніше, ніж психологічні. Багато людей приходять до лікаря зі скаргами на проблеми зі сном або головний біль, не розуміючи, що це розлад психіки, тому що у них немає поганого настрою. Не всі симптоми депресії завжди проявляються одночасно.

🔹Зв'язок між сном і депресією

Люди, які мають депресію, можуть мати проблеми зі сном - від недосипання до надмірного сну. Вони також можуть прокидатися набагато раніше, ніж планували - так зване раннє ранкове пробудження. Ці проблеми пов'язані з депресією через гормони та нервову систему.

Згідно з дослідженням, опублікованим у березні 2015 року в Міжнародному журналі ендокринології, є кілька гормонів, які відіграють певну роль у процесі засинання і неспання. Ці гормони включають:
  • гормони росту
  • мелатонін
  • тиреотропний гормон (ТТГ)
  • кортизол
  • грелін і лептин
Мелатонін і кортизол допомагають регулювати ваш циркадний ритм - цикл сну і неспання - оскільки вони діють протилежно один одному. Якщо вони виходять з рівноваги, можуть виникнути проблеми зі сном. Крім того, підвищений рівень ТТГ або греліну та знижений рівень гормону росту або лептину можуть призвести до безсоння, і навпаки.

Нервова система містить нейромедіатори - хімічні речовини, які передають сигнали між нейронами. Деякі нейромедіатори (наприклад, ацетилхолін і гамма-аміномасляна кислота, або ГАМК) відповідають за регулювання періодів неспання і сну, згідно з дослідженням, опублікованим в січні 2022 року в журналі Frontiers in Psychiatry. Дослідники виявили, що порушення в роботі нейромедіаторної системи можуть призводити як до розладів ритму сну і неспання, так і до розвитку депресії.

Крім того, дослідження, опубліковане в лютому 2019 року в Journal of Cellular and Molecular Medicine, припускає, що люди, які мають проблеми зі сном, можуть бути схильні до депресії. Це підтверджує ідею про те, що сон і депресія впливають один на одного двонаправлено. По суті, зв'язок між ними може становити цикл: проблеми зі сном через депресію і депресія через проблеми зі сном.

🔹Коли ви не спите достатньо...

Якщо у вас депресія і ви маєте проблеми із засинанням, ви, ймовірно, маєте справу з безсонням. Симптоми можуть полягати в тому, що ви не спите протягом тривалого часу, перш ніж заснути, або не спите більшу частину ночі, спите короткими проміжками, прокидаєтеся задовго до того, як планували, і відчуваєте себе так, ніби ви насправді не виспалися.

🔹Коли ви спите занадто багато...

Надмірна сонливість - поширений симптом атипової депресії. Цей підтип розладу настрою може бути важко ідентифікувати, оскільки він не включає деякі класичні симптоми. Замість того, щоб мати проблеми зі сном і втрату апетиту, людина спить і їсть занадто багато.

Більше того, коли у людини нетипова депресія, вона не завжди почуваєтеся пригніченою: її настрій може тимчасово підніматися, коли відбуваються позитивні події або вона чує хороші новини. Це полегшує ігнорування інших ознак того, що щось не так, наприклад, відсутність мотивації починати день.

🔹Лікування розладів сну, на які впливає депресія

Зазвичай депресію можна лікувати за допомогою медикаментів і психотерапії (якщо у вас хронічне безсоння, може бути корисною когнітивно-поведінкова терапія безсоння). Якщо ваші проблеми зі сном мінімальні, ви можете спробувати дотримуватися правил гігієни сну, рекомендованих CDC, наприклад, обмежити доступ до електронних пристроїв у спальні або не їсти багато перед сном.

Звичайно, якщо вам важко лягати спати вночі або прокидатися вранці, це не обов'язково означає, що у вас розлад настрою. Це також може бути ознакою багатьох інших проблем, включаючи анемію та захворювання щитовидної залози. На консультації лікар повинен запитати вас і про інші можливі симптоми, щоб отримати повну картину вашого здоров'я і того, що відбувається у вашому житті.