Лікування може допомогти людям з діагнозом епілепсії мати менше нападів або навіть повністю припинити їх виникнення. Можливі методи лікування включають
- Ліки.
- Хірургічне втручання.
- Терапії, які стимулюють мозок за допомогою апаратів.
- Кетогенна дієта.
Медикаментозне лікуванняБільшість людей з епілепсією можуть позбутися нападів, приймаючи один чи декілька протисудомний препаратів, які також називають протиепілептичним.
Багато дітей з епілепсією, які не мають симптомів епілепсії, з часом можуть припинити прийом ліків і жити без нападів. Багато дорослих можуть припинити прийом ліків після двох або більше років життя без нападів. Ваш лікар може порадити вам, коли саме слід припинити прийом ліків.
Підібрати правильні ліки та дозування може бути складно. Буде врахуватись ваш стан, частота нападів, вік та інші фактори.
Хірургічне лікуванняЗазвичай операцію проводять, коли:
- Напади починаються в невеликій, чітко визначеній ділянці мозку.
- Операція не вплине на життєво важливі функції, такі як мовлення, мова, рух, зір або слух.
Для деяких типів епілепсії малоінвазивні підходи, такі як стереотаксична лазерна абляція під контролем МРТ, можуть полегшити симптоми. Ці методи лікування можуть застосовуватися, коли відкрите хірургічне втручання є надто ризикованим. Ця процедура передбачає використання теплового лазерного зонду, спрямованого на ділянку мозку, що викликає напади.
Апаратні методи лікування:Окрім медикаментів та хірургічного втручання, ці потенційні методи терапії пропонують альтернативу для лікування епілепсії:
- Стимуляція блукаючого нерва. Стимуляція блукаючого нерва може бути варіантом, коли ліки не працюють достатньо добре, щоб контролювати напади, а хірургічне втручання неможливе. Пристрій, який називається стимулятор блукаючого нерва, імплантується під шкіру грудної клітки, подібно до кардіостимулятора. Дроти від стимулятора під'єднуються до блукаючого нерва на шиї. Незрозуміло, як саме це гальмує напади, але зазвичай пристрій може зменшити їх кількість на 20-40%.
- Глибока стимуляція мозку. При глибокій стимуляції мозку хірурги імплантують електроди в певну частину мозку, як правило, в таламус. Електроди під'єднані до генератора, імплантованого в грудну клітку. Генератор регулярно надсилає електричні імпульси в мозок через певні проміжки часу і може зменшити кількість нападів. Глибока стимуляція мозку часто використовується для людей, чиї напади не знімаються за допомогою ліків.
- Транскраніальна електростимуляція. Даний метод забезпечує електричну стимуляцію конкретних ділянок мозку, щоб зупинити напади. Дослідження показують, що ця терапія має мало побічних ефектів і може забезпечити тривале полегшення нападів, а також є неінвазивною.
- NEUROFEEDBACK - це терапевтичний апаратний метод, в основі якого є контрольоване "навчання" нейронів мозку у відповідь на вплив зовнішніх візуальних чи аудіо подразників.
Кетогенна дієтаДеякі діти та дорослі з епілепсією зменшують кількість нападів, дотримуючись дієти з високим вмістом жирів і низьким вмістом вуглеводів. Це може бути варіантом, коли ліки не допомагають контролювати епілепсію.
При такій дієті, яка називається кетогенною, організм розщеплює жири замість вуглеводів для отримання енергії. Через кілька років деякі діти можуть припинити кетогенну дієту і залишитися без нападів. Важливо, щоб це відбувалося під пильним наглядом медичних працівників.
Якщо ви або ваша дитина розглядаєте можливість кетогенної дієти, проконсультуйтеся з лікарем. Важливо переконатися, що ваша дитина отримує достатню кількість поживних речовин під час дотримання дієти.